The Emer Casey Memorial London 10K - 26 October 2014

Organised by the Emer Casey Foundation in conjunction with Herne Hill Harriers

HHH Olympians

1908 - LONDON

Fred Appleby (Great Britain) - Marathon - DNF

Jack Butler (Great Britain) - 3,500m Walk - ht - 5th; 10 Miles Walk - 10th

Joe Deakin (Great Britain) - 3 Miles Team Race - 3rd; 1,500m - 6th ; 5 Miles - DNF

William Palmer (Great Britain) - 3,500m Walk - DNF (3rd in ht); 10 Miles Walk - DNF (4th in ht)

Arthur Rowland (Australasia*) - 3,500m Walk - 5th; 10 Miles Walk - 5th

Ernest Webb (Great Britain) - 3,500m Walk - 2nd; 10 Miles Walk - 2nd

1912 - STOCKHOLM

Henry Green (Great Britain) - Marathon - 14th

Ernest Haley (Great Britain) - 200m - ht - 4th; 400m - s/f - DNF (1st in ht)

Albert Hare (Great Britain) - 1500m - ht - 3rd

Thomas Humphreys (Great Britain) - 8,000m Cross Country - 18th (3rd in Team Race); 10,000 - DNF (ht)

David Jacobs (Great Britain) -  4 x 100m - 1st; 100m - s/f - 2nd; 200m - s/f - 2nd

Henry Kellaway (Great Britain) - Marathon - DNF

Edgar Lloyd (Great Britain) - Marathon - 25th

William Palmer - (Great Britain) - 10,000m Walk - 5th ht; Disqualified in final

Joseph Wells (Great Britain) - 200m - ht - 5th; 400m - s/f - DNR

Ernest Webb (Great Britain) - 10,000m Walk - 2nd

Frederick Hulford (Great Britain) - 800m - s/f - 7th; 1500m - ht - 6th

1924 - PARIS

Herbert Johnston (Great Britain) - 3,000m Team Race - 4th

1928 - AMSTERDAM

Donald Chapman (Great Britain) - 4 x 400m - Selected but did not run

Walter Craner (Great Britain) - 4 x 400m - 5th

Herbert Johnson (Great Britain) - 5,000m - 8th

1936 - BERLIN

Thomas Lalande (South Africa) - Marathon - 27th

1948 - LONDON

Terence Higgins (Great Britain) - 4 x 400m - Selected but did not run

1952 - HELSINKI

Terence Higgins (Great Britain) - 400m - 2nd rd - 5th; 4 x 400m - 5th

1956 - MELBOURNE

Ian Boyd (Great Britain) - 1500m - 8th

Ron Clark (Great Britain) - Marathon - DNF

1960 - ROME

John Howell (Great Britain) - Long Jump - Qualifying round

1964 - TOKYO

Laurence Tait (Great Britain) - 110m Hurdles - ht - 4th

1976 - MONTREAL

Lorna Booth** (Great Britain) - 100m Hurdles - s/f - 8th

1988 - SEOUL

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 12th in Qualifying round

1992 - ALBERTSVILLE (WINTER GAMES)

Terry McHugh (Ireland) - 2 Man Bobsleigh - 32nd

Garry Power (Ireland) - 2 Man Bobsleigh - 32nd

1992 - BARCELONA

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 14th in Qualifying group A

Selva Gowry Retchakan** - 400m Hurdles - s/f - 5th

1996 - ATLANTA

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 15th in Qualifying group A

1998 - NAGANO (WINTER GAMES)

Terry McHugh (Ireland) - 2 Man Bobsleigh - 27th; 4 Man Bobsleigh - 30th

Garry Power (Ireland) - 4 Man Bobsleigh - 30th

2000 - SYDNEY

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 13th in Qualifying group A

2004 - ATHENS

Jade Johnson (Great Britain) - Long Jump - 6th

2008 - BEIJING

Jade Johnson (Great Britain) - Long Jump - 7th

Magali Franka (Democratic Republic of Congo) - 100m - ht - 8th

Competitors in Global Championships

WORLD CHAMPIONSHIPS

1991 - TOKYO

Selva Gowry Retchakan** - 400m Hurdles - s/f - 5th

1993 - STUTTGART

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 10th

1995 - GOTHENBURG

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 11th in Qualifying group B

1997 - ATHENS

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 6th in Qualifying group B

1999 - SEVILLE

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 10th in Qualifying group A

2001 - EDMONTON

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 11th in Qualifying group A

2003 - PARIS

Jade Johnson (Great Britain) - Long Jump - 4th

WORLD CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

1987 - WARSAW

Basil Brown (Jamaica) - 228th

WORLD CUP

1992 - HAVANA

Selva Gowry Retchakan** - 400m Hurdles - 2nd

WORLD CUP MARATHON

1987 - SEOUL

Basil Brown (Jamaica) - 78th

WORLD HALF-MARATHON CHAMPIONSHIPS

1995 - MONTBELIARD TO BELFORT

David Taylor** (Great Britain) - 51st

1997 - KOCISE

David Taylor** (Great Britain) - 53rd

1999 - PALERMO

David Taylor** (Great Britain) - 62nd

IAAF WORLD 15K ROAD RACE CHAMPIONSHIPS

1991 - NIEWEGEIN

Ceri Diss (Great Britain) - 36th

IAAF ROAD RELAY

1996 - COPENHAGEN

Jon Solly (Great Britain) - 8th

WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS

1996 - SYDNEY

Uvie Ugono (Great Britain) - 200m - s/f - 6th; 4 x 100m (3rd leg) - 7th

2008 - BYDGOSZCZ

Deli Onifade (Great Britain) - 4 x 100m - Selected but did not run

WORLD YOUTH CHAMPIONSHIPS

2007 - PRAGUE

Michael Wheeler (Great Britain) - Shot Put - 19th

WORLD JUNIOR CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

1980 - PARIS

Tom Conlon (Ireland) - 84th

INTERNATIONAL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP***

1904

Frank James (England) - 9th

1905

Joe Deakin (England) - 3rd

Frederick Hulford (England) - 15th

1906

Joe Deakin (England) - 5th

1907

Joe Deakin (England) - DNF

1908

Joe Deakin (England) - 6th

1925

Samuel Ferris (Ireland) - 21st

1926

Samuel Ferris (Ireland) - 25th

1927

Samuel Ferris (Ireland) - 29th

1954

Michael Maynard - 26th

1955

Michael Maynard - 8th

1958

Michael Maynard - 69th

1959

Michael Maynard - 15th

Competitors in Continental Championships

EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

1938 - PARIS

Francis O'Sullivan - Marathon - 13th

1946 - OSLO

Thomas Jover - 4 x 100m (1st leg) - 5th

1954 - BERNE

Ian Boyd (Great Britain) - 1500m - 9th

1962 - BELGRADE

John Howell (Great Britain) - Long Jump - 9th

Laurence Tait (Great Britain) - 120y Hurdles - s/f - 4th

1966 - BUDAPEST

Laurence Tait (Great Britain) - 110m Hurdles - s/f - 8th

1978 - PRAGUE

Colin Taylor (Great Britain) - Marathon - 25th

1990 - SPLIT

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 10th in Qualifying group B

Selva Gowry Retchakan** (Great Britain) - 400m Hurdles - ht - 4th

1994 - HELSINKI

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 7th

1998 - BUDAPEST

Terry McHugh (Ireland) - Javelin - 13th in Qualifying group B

2002 - MUNICH

Jade Johnson (Great Britain) - Long Jump - 2nd

EUROPEAN INDOOR CHAMPIONSHIPS

1981 - GRENOBLE

Selwyn Clarke (Great Britain) - 50m - s/f - 2nd

1983 - BUDAPEST

Selwyn Clarke (Great Britain) - 60m - s/f - 4th

Mike Whittingham (Great Britain) - 800m - ht - 4th

EUROPEAN CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

1995 - ALNWICK, NORTHUMBERLAND

David Taylor ** (Great Britain) - 42nd (4th scorer for 3rd placed Great Britain team)

2000 - MALMO

David Taylor** (Great Britain) - 37th

ASIAN GAMES

1982 - DELHI

Selva Gowry Retchakan (Sri Lanka) - 100m Hurdles - 6th

EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS

1997 - LJUBLIANA

Uvie Ugono (Great Britain) - 4 x 100m (1st leg) - 1st

1999 - RIGA

Jade Johnson (Great Britain) - Long Jump - Qualifying round

Emma Whitter (Great Britain) - 200m - ht - 4th; 4 x 100m (3rd leg) - ht - DNF

2001 - GROSSETO

Olivia Hines (Great Britain) - 4 x 400m (2nd leg) - 1st; 800m - 7th

EUROPEAN UNDER 23 CHAMPIONSHIPS

2001

Jade Johnson (Great Britain) - Long Jump - 1st

Sabrina Scott (Great Britain) - 4 x 100m (3rd leg) - 1st; 100m - ht - 8th

Competitors in Empire and Commonwealth Games

EMPIRE GAMES

1911 - LONDON

Ernest Haley (England) - 200m - 3rd

1934 - LONDON

George Pallett (England) - Long Jump - NJ (Injured)

1950 - AUCKLAND

Terence Higgins (England) - 4 x 400y (1st leg) - 2nd; 440 y - ht - 1st; s/f DNQ;

George Norman (Canada) - Marathon - 8th

1954 - VANCOUVER

Ian Boyd (England) - 880y - 3rd; 1 mile - 6th

George Norman (Canada) - Marathon - DNF

Dennis Tucker (England) - Javelin - 4th

1958 - CARDIFF

Ian Boyd (England) - 1 mile - ht - 5th

Nicholas Morgan* (England) - Shot Put - 5th

Laurence Tait (British Guiana) - 120y Hurdles - s/f - 4th

1962 - PERTH

John Howell (England) - Long Jump - 8th; Triple Jump - 12th

Robert Setti (England) - 4 x 440y (2nd leg) - 2nd; 880y - ht - 3rd
 
Laurence Tait (England) - 120y Hurdles - 3rd

1966 - KINGSTON

Laurence Tait (England) - 120y Hurdles - 5th

COMMONWEALTH GAMES

1970 - EDINBURGH

Tony Collins (England) - 400m Hurdles - s/f - 6th

Sheikh Faye (Gambia) - High Jump - 3rd

John Greatrex (Wales) - 800m - s/f - 7th

Philip Thomas (Wales) - 1500m - 7th

1982 - BRISBANE

Mike Whittingham (England) - 400m Hurdles - 4th

1998 - KUALA LUMPUR

Anthony Soalla-Bell (Sierra Leone) - Shot Put - 14th

David Taylor* (England) - Marathon - 4th

2002 - MANCHESTER

Jade Johnson (England) - Long Jump - 2nd

2006 - MELBOURNE

Jade Johnson (England) - Long Jump - 5th

2010 - DELHI

Helen Hadjam (Guernsey) - 800m - ht - 6th

Notes

Medal-winning performances appear in bold.

Between 1984 until his retirement in 2004, Terry McHugh won 21 consecutive All-Ireland javelin titles, a world-record for the most number of consecutive national titles in track & field.

* In the 1908 Olympic Games, Australia and New Zealand competed under the single banner of Australasia. Arthur Rowland was a New Zealander.

** Denotes second claim member.

*** The International Cross Country Championship was the forerunner of the World Cross Country Championship which commenced in 1973.

Source: Into the Millenium - A history of Herne Hill Harriers - 1889 - 2001 - Kevin Kelly (2002)